Ausztrál és amerikai kutatók egy több millió dolláros projekt keretében próbálják visszahozni az életbe az 1930-as években kihalt tasmán tigrist, másnéven az erszényesfarkast.
A tasmán tigris (Thylacinus cynocephalus) a hátán található csíkok miatt kapta a tigris nevet (az erszényesfarkas pedig a testfelépítéséből jött), valójában egy erszényes ragadozó volt, és semmi köze sem volt a farkasokhoz vagy a tigrisekhez.
A populációjuk első nagyobb csökkenése több tízezer évvel ezelőtt következett be, amikor az emberek megjelentek Ausztráliában. Ezt követően a dingó felbukkanása következtében végül teljesen eltűnt az ötödik kontinensről, Tasmaniába menekült, ahol vadászat következtében teljesen kihalt. Az utolsó példány 1936-ban halt meg egy állatkerteben.
A kutatás mögött álló csapat szerint őssejtek és génszerkesztési technológia segítségével visszahozhatják az életbe az állatfajt, és tíz éven belül vissza is telepíthetik őket a vadonba. Más kutatók azonban szkeptikusak, szerintük a kihalt állatok feltámasztása még ma is sci-fi-nek minősül. A kutatást vezető Andrew Pask professzor azonban bizakodó, szerinte 10 éven belül már életre is kelhet az első tasmán tigiskölyök.
A tasmán tigris feltámasztásának a gondolata egyébként már több mint 20 éve visszatérő téma Ausztráliában. 1999-ben Michael Archer paleontológus próbálkozott az állat klónozásával, azóta pedig számos egyéb próbálkozás is történt használható DNS minta szerzésére, vagy épp megalkotására. Ezek sorában a legújabb próbálkozás a jelenlegi projekt, amely a Melbourne-i Egyetem és a texasi Colossal cég együttműködésében valósul meg. Apróbb érdekesség a Colossal-al kapcsolatban, hogy tavaly már bekerült a hírekbe egy hasonló projekttel; akkor egy mamutfajtát terveztek feltámasztani, de azt a próbálkozásukat – egyelőre – még nem koronázta siker.
Kép és szöveg forrása: BBC