Mindössze két méter mélyen volt az a római hajó, melyet horvát régészek fedeztek fel az észak-dalmáciai Sukosannál.
Az 1973-ban felfedezett Barbir nevű antik kikötőt 2017-ben kezdték el részletesebben is vizsgálni, ám a hajóra csupán most leltek rá az azt beborító homokréteg miatt. A területen zajló feltárások során a szárazföldi részeken is végeztek ásatásokat, ám az ott található római kori villák nagy része, a tengeri lelőhelyekkel ellentétben sajnos nagyrészt mára megsemmisült.
A kutatás vezetője, Mladen Pesic elmondása szerint nagy szerencse volt, hogy a hajót ennyire betemette a homok a víz alatt, mivel ennek köszönhetően maradhatott meg a mostani, meglepően jó állapotában. Ez alól kivételt képezek a hajó kiálló részei, amiket viszont elpusztítottak a hajóférgek az évek alatt.
A talált faelemekből mintát küldtek Franciaországba, hogy kiderüljön, helyi vagy más régiókból származó alapanyagról van-e szó. A hajó másik, még fedett részének feltárását jövőre tervezik, addig homokkal, kövekkel és geotextíliával védik a területet.
Barbir kikötőjében a 4. századtól indult meg intenzívebben a kereskedés, ennek köszönhetően a területen számos leletet találtak már korábban is. Ezek közül a legfontosabb szerzeménynek harminc darab bronzérme tekinthető, amelyet II. Konstantin császár idejében vertek.
Forrás: kultúra.hu
Címlapkép (illusztráció): unsplash.com