kezdőlap / Életmód / Törvényszéki módszerekkel rekonstruálták a több mint kétezer éves múmia arcát
Törvényszéki módszerekkel rekonstruálták a több mint kétezer éves múmia arcát
2022. november 14. hétfő 15:03 -

A Rejtélyes hölgyként emlegetett múmiát a 19. század elején fedezték fel Egyiptomban.

A kutatók CT és röntgen, illetve törvényszéki módszerek segítségével kezdtek neki a halott nő arcának rekonstrukciójához. Ezek segítségével megalkották a két leginkább valószínű arcszerkezetet.

„A modern technikák lehetővé teszik a múmia virtuális boncolását” – mondta Wojciech Ejsmond, a Varsói Múmia Projekt társigazgatója. A szakértő azt is hozzátette, a halott arcát most láthatja először a nagyközönség.

A rekonstrukciók nem pontos portrék, ám azon az elven alapulnak, hogy a koponya sajátosságai a lágyszövetek révén egyedi megjelenést adnak az embernek. A munka során sok részletet, például az orr formáját standard módszerekkel lehet meghatározni, a legfontosabb részhez, a bőr vastagságának felméréséhez pedig modern populációkra vonatkozó adatokat elemeznek.

Érdekesség, hogy bár egy igen régen felfedezett múmiáról van szó, azonban a Rejtélyes hölgy viszonylag új elnevezés, a Warsaw Mummy Project kutatói egy tavalyi tanulmányukban hivatkoztak így a szóban forgó múmiáról, amely 1826 óta a Varsói egyetem tulajdona, és a világ első terhes múmiájaként is ismert.

Forrás: Live Science

Címlapkép (illusztráció): unsplash.com

Szerző: Dávid Tamás
TOVÁBBI Életmód TARTALMAK
Copyright © 2020 Erzsébet Ifjúsági Alap. Minden jog fenntartva.
Az oldal az Európai Szociális Alap támogatásával, az EFOP-1.2.3-VEKOP-15-2015-00001 projekt keretében jött létre.