Ha a jól összerakott önéletrajzunknak köszönhetően szimpatikusak lettünk, és behívnak minket egy interjúra, még csak félsiker. A dolog neheze még csak most következik. Összeszedtünk nektek pár tippet arról, hogyan készüljetek fel a nagy napra.
A kulcs az informáltság
Közhelynek tűnik, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ismerd a céget ahová jelentkezel. A minimum, hogy utána olvasol a cég történetének, mi a missziója, milyen társadalmi szervezeteket, programokat támogatnak. Ez azért is fontos, mert így te is sok információt szerezhetsz a cégről, és jóval könnyebben fogsz tudni beilleszkedni, ha kiderül, hogy hasonlóan gondolkodtok a világról. Az pedig biztos, hogy el fog hangozni a „Mit tud/hallott a cégünkről?” kérdés.
Akár azért, mert a vállalat valóban fontosnak tartja a küldetését és ezt elvárja az alkalmazottjaitól, akár azért, mert így szeretne bővebb képet kapni a vállalat hírnevéről, vagy csak simán nem talált ki semmi jobb kérdést és megszokásból teszi fel. Az ok bármi lehet, az viszont biztos, hogy kevés kínosabb dolog van annál, mint ha erre nem tudunk mondani semmit.
Érdemes beleásnunk magunkat a cég korábbi tevékenységébe is, megnézni, hogy a vállalat, vagy mondjuk az az osztály, ahova jelentkezünk milyen korábbi projekteket hajtott végre. Ezáltal megbizonyosodhatunk, hogy a cég mennyire érti a dolgát, és mennyire fognak tudni profi környezetet biztosítani a saját szakmai előmenetelünkhöz. Emellett pedig a cég képviselőjének is inspirál, ha megdicséred a munkájukat, ez pedig nyilván csak akkor tudod megtenni, ha ismered a tevékenységüket.
Kérdezz
Nem szabad elfelejtenünk, hogy az állásinterjú egy beszélgetés, amelynek mi is pont ugyanolyan aktív résztvevői vagyunk. Ne engedjük, hogy az egész egyfajta vallatás legyen, mert az mind számunkra, mint a kérdező számára kellemetlenné teszi az egész interakciót. És az biztos, hogy ha később csak egy kínos, feszengős kérdezgetésként emlékeznek vissza a velünk való találkozásra, akkor nem leszünk éppen befutók.
Emiatt nagyon fontos, hogy mi magunk is készüljünk pár kérdéssel. Ha rendesen utánajártunk a cégnek, akkor biztos, hogy találtunk pár érdekesebb momentumot akár a vállalat történetében, akár a projektjeikben, vagy a termékekkel kapcsolatban. És ha szerencsénkre a kérdezőnk veterán a cégnél, úgy ez könnyen vezethet egy jó hangulatú anekdotázáshoz, ami segíthet oldani a feszültséget.
Emellett pedig ne féljünk rákérdezni a személyünket érintő dolgokra se. Legyen az akár a munkaóra, akár az egyéb juttatások vagy a különböző céges rendezvények, hagyományok. Ezzel fontos információkhoz juthatunk, emellett saját aktivitásunkat is demonstrálhatjuk.
Ez a cikk a Job Force Iskolaszövetkezettel együttműködve született meg.