A sikeres munkakeresés és felvételi után már nincs is más hátra, mint munkába állni. Igaz? De ennyire, hogy nem. Hátra van még ugyanis a szerződéskötés, ami lehet, hogy csak formalitásnak tűnik, ám nagyon nem az. Sőt, épp ez a legfontosabb része az egész folyamatnak.
A munkaszerződésünk ugyanis az a dokumentum, ami hivatalossá teszi a működésünket a munkahelyünkön. Tartalmazza a munkaköri leírásunkat, jogainkat és kötelességeinket is. Ezért aláírás előtt mindig figyelmesen át kell olvasni. Amennyiben bármi eltérést találunk a leírtak, és a között amit szóban korábban mondtak nekünk, úgy mindig az előbbi a hivatalos. Ilyen esetekben mindig kérdezzünk rá a dologra és bizonyosodjunk meg róla, hogy a szerződés tartalmazza, amit korábban megígértek nekünk.
A felmondási idő azt az időintervallumot jelöli, amíg a cégnél maradhatsz/kell maradnod felmondás után. A jelenlegi törvények ezt legalább 30 napban határozzák meg, ez azonban az ott töltött évekkel nő. (Legkorábban 3 év után, amikor 5 nappal hosszabbodik) Fontos azonban, hogy a szerződésben el lehet térni a törvény által garantált minimumtól, és annál hosszabb, de legfeljebb 6 hónapos felmondási időben is meg lehet állapodni.
Amennyiben a munkáltató a munkaviszonyt felmondással szünteti meg (vagyis kirúg), akkor a felmondási idő felét köteles elengedni. Emellett fontos tudnivaló, hogy a próbaidőszak alatt mindkét fél azonnali hatállyal megszűntetheti a szerződést, ilyenkor nincs felmondási idő.
A munkaszerződés egyes elemei nem csupán a munkaidő alatt vonatkoznak rád, hanem annak lejárta után is. Ezek főleg az üzleti titoknak minősülő információkra vonatkoznak. Ezekről akkor sem beszélhetsz senkinek, ha már nem dolgozol a cégnél.
Előfordulhat, hogy olyan szakmában helyezkedsz el, ahol egy munkahelyváltással könnyen nehéz helyzetbe hozhatod a korábbi munkahelyedet. Akár a hirtelen elvesztett szaktudás, akár a kiépített szakmai kapcsolatrendszered miatt. Ilyen helyzetekre versenytilalmi megállapodással szoktak készülni.
Az ebben foglaltak megtilthatják például, hogy felmondás után a konkurenciánál vállalj munkát. Fontos tudni, hogy az ilyen megállapodások maximum 2 évre szólhatnak, és ez idő alatt a munkáltató köteles ellenértéket fizetni, amely nem lehet kevesebb, mint az adott időre szóló alapbér egyharmada. Ettől a megállapodástól a munkáltató el is állhat (legkésőbb a munkaviszony megszűnésének napján), ebben az esetben mindketten mentesültök az abban vállalt kötelezettségek alól.
Ez a cikk a Job Force Iskolaszövetkezettel együttműködve született meg.