Nagy érdeklődés közepette került megrendezésre március 24.-én az Iskolai Közösségi Szolgálatról (IKSZ) szóló szakmai nap. Az online rendezvényre 360-an regisztráltak, és az aktív résztvevők száma a közvetítés nagy része alatt stabilan 200 fő felett volt. A fokozott figyelem nem volt meglepő, hiszen a járvány miatt nagy a bizonytalanság, számos téves információ kering az iskolai szolgálattal kapcsolatban. Az esemény kitűzött célja volt ezek eloszlatása.
A programot Kisfaludy László, az EMMI köznevelésért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg, aki elmondta, hogy az Iskolai Közösségi Szolgálat (IKSZ) hatékonyan tereli a fiatalokat az önkéntesség felé. Jelenleg a járvány ugyan nehezíti a dolgokat, de így is sok lehetőség van az önkénteskedni vágyó fiatalok előtt. Itt kiemelte az online történő korrepetációt, mint az önkéntesség egyik formáját.
Az eseményen köszöntőt mondott Rácz Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár, aki elmondta, az IKSZ remek lehetőség arra, hogy az önkéntesség élményét eljuttassa a fiatalok felé. Kiemelte, hogy az önkéntesség segíti a társadalmi integrációt, ezért fontos, hogy minél hamarabb találkozzanak a fiatalok az önkéntes szemléletmóddal. Saját önkéntes élményeiről is mesélt, , ahol a rászorulóknak való ruhaosztás során, életre szóló tapasztalatokkal gazdagodott.
Az első előadás során dr. Bodó Márton ismertette az IKSZ jelenlegi helyzetét és elmondta, hogy a szolgálat segíti a társadalmi érzékenység növekedését, személyiségfejlesztést, önkéntességre nevelést. Ennek során a diákok olyan tevékenységeket végezhetnek, melyekre enélkül nem biztos, hogy lett volna lehetőségük. Előadása során kiemelte, a program az önkéntességre nevelés szempontjából akkor hatékony, ha az önkéntes munkát végző diák is hasznosnak érzi a tevékenységét.
Ezt követte egy kerekasztal beszélgetés, melyen részt vett az Országos Diáktanács részéről Kelemen Anna, Mohay Gergely, a Miniszterelnökség Fiatalokért Felelős Főosztályának vezetője és Rózsás Ildikó, a Kaptár Országos Ifjúsági NKft. ügyvezetője, illetve Hegedüs Zoltán, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnökének részvételével. Ennek során szóba került a fogadó szervezetek felelőssége is, hiszen a diákok közül sokan ekkor végeznek először önkéntes munkát, ez az élmény pedig meghatározó a későbbi hozzáállásuk szempontjából. Olyan feladatokat kell adni a diákoknak, amiknek van értelmük, valamint érdemes már magába az előkészítő folyamatokba is bevonni őket, ahol érdemi ráhatásuk is lehet a döntési folyamatokra. Hegedüs Zoltán felhívta a figyelmet a civil szektor elöregedésére, és arra, hogy mekkora potenciál van az IKSZ-ben utánpótlás szempontjából.
Ezután Hutter Róbertnek (Országos Diáktanács) az előadására került sor, ahol a saját önkéntes élményeiről beszélt, így a résztvevők egy diák nézőpontját is megismerhették.
A jó gyakorlatok szegmens során Bálega János, a KÖZ-Pont Egyesület stratégiai vezetője kifejtette, a szervezetek számára a legnagyobb nehézséget a kapacitás béli hiányosságok okozzák, ezért kezdték el koordinálni a fogadó szervezetek, iskolák és a diákok közötti kommunikációt. Mint a toborzó, mind az adminisztrációs feladatokat átvállalják. Király Anna a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ifjúsági és önkéntes programjairól mesélt. Kertész Balázs a Jövő Öko-Nemzedéke Alapítvány képviseletében a Hulladékvadász applikációt mutatta be. Palotay Lilla a Hintalovon Alapítány gyermekjogi programjait, Szabó Tibor pedig a 72 óra kompromisszum nélkül akciót ismertette.
Ezt követően sor került egy kérdezz-felelek részre, ahol a részvevők feltehették a kérdéseiket az előadóknak. A program második felében került sor magára a börzére, melynek keretén belül 14 különböző fogadó szervezet ismertette a működését. Az ő bemutatásukra külön cikket szánunk.