A közbeszédben sokáig csak az az egyetlen nézőpont létezett, hogy a videójátékok károsak a gyerekre. A legújabb kutatási eredmények alapján viszont a kérdés nem ilyen egyértelmű. Sőt.
Bár sokan a mai napig reflexből elutasítóak a videojátékokkal kapcsolatban, de ahogy a tudomány számára is egyre több információ válik elérhetővé a játékok hatásairól, úgy bizonyosodik be, hogy ezek a félelmek sokszor teljesen megalapozatlanok. Természetesen nem szabad lebecsülni az esetleges veszélyeket sem, de azok inkább csak akkor lépnek fel, ha túlzásokba esünk. Kifejezett veszélyeket itt is inkább csak a függőség kialakulása és annak következményei rejtenek.
Ha viszont mértékletesen űzzük, akkor nem csak, hogy nem káros, hanem kifejezetten hasznos tevékenység. Legalább is a Nature-ben nemrég megjelent tanulmány szerint biztosan. A kutatás során 9855 amerikai gyereket vizsgáltak azzal kapcsolatban, hogy milyen hatással van rájuk a videójátékozás. A szakemberek a 9-10 éves gyerekek agyi fejlődését és egészségi állapotát követték nyomon két éven át, valamint azt is vizsgálták, hogy a játék a tartalomfogyasztás (pl.: YouTube- és Twitch-videók nézése), valamint a közösségi oldalak (Facebook, TikTok stb.) mellett milyen hatással van az intelligenciájukra.
A kép illusztráció. Forrás: unsplash.com
Az eredmények összhangban vannak a korábbi kutatások megállapításaival: a videojátékok nem hogy nem károsak, de kifejezetten jótékony hatást gyakorolnak a gyerekek intelligenciájára. Az egyik legfontosabb eredmény szerint azoknál a 9-10 éves gyerekeknél, akik rendszeresen játszottak valamilyen videójátékkal, két évvel később nagyobb intelligenciaszint-növekedést tapasztaltak, mint azoknál a társaiknál, akik nem foglalkoztak ilyesmivel. Vagyis éppen ellentétes hatást gyakorolnak mint a tévé, amelyről számos kutatás megállapította már, hogy ebből a szempontból kifejezetten rossz hatással van a gyerekekre.
Azoknál, akik az átlagosnál több időt töltöttek a számítógép előtt, nagyjából 2,5 ponttal magasabb intelligenciaszintet mértek a korosztályuk átlagához képest. A többi fajta tartalomfogyasztás során nem tapasztaltak az intelligenciaszintet befolyásoló hatást se pozitív, se negatív irányba.
A tanulmánnyal kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy a vizsgálatok során csak az intelligenciát vizsgálták, a képernyő előtt töltött idő fizikai aktivitásra, alvásra, mentális jóllétre vagy az iskolai eredményekre gyakorolt hatásokkal kapcsolatban nem tudtak hasonló kijelentéseket tenni. Azt viszont biztosan kijelenthetjük, hogy a főbb megállapítások megállják a helyüket, hiszen számos korábbi kutatás is talált már összefüggést a magas intelligencia és a videojátékok között.
Forrás: IFLScience