Sokat segíthet a hidak állagmegőrzésében a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) szakemberei által kifejlesztett alkalmazás, amely költséghatékony segítséget kínál a hidak vizsgálatára.
A hidak állapotát hagyományos módon szenzorok segítségével szokták végezni, melyet a hidak különböző pontjain helyeznek el, melyek érzékelik a híd természetes vibrációját, melynek frekvenciaváltozásai jelzik azt, ha valami megváltozott a híd szerkezeti állapotában.
Ezt a módszert fejlesztették tovább a kutatók, akik a mobiltelefonok saját gyorsulásmérőjének adatait gyűjtötték be, hogy azokat összevetették a hídra szerelt, hagyományos elven működő érzékelők gyűjtötte adatokkal.
A részben a san franciscói Golden Gate hídon végzett vizsgálatok megerősítették a feltevésüket, hogy a mobiltelefonokkal érzékelni lehet ugyanazokat a rezgéseket, mint a helyhez kötött szenzorokkal. A híres hídon 180 alkalommal mentek át a kutatók, majd az így kapott információkat összevetették a híd 240 szenzorának információival. Az eredmények szerint egybecsengő adatok születtek, különösen azokban az alacsony frekvenciájú rezgésekben, amelyekkel a hidak állapotát mérik
A kutatók szerint a mobilokkal végzett felmérések akár 15-30 százalékkal is növelhetik a hidak élettartamát. Az okostelefonokkal olcsón gyűjthető hatalmas adatbázis a jövőben fontos szerepet játszhat a közlekedési infrastruktúra állapotának felmérésében, nyomon követésében.
Forrás: NatGeo