kezdőlap / Zöldövezet / Hogyan gyűjtsük a műanyagokat?
Hogyan gyűjtsük a műanyagokat?
2022. október 27. csütörtök 12:40 -

Szerencsére már sokunk életének része lett a szelektív hulladékgyűjtés. Számos helyen találhatunk már külön kukát az újrahasznosítható anyagoknak. Azonban míg például az üvegeknél elég egyszerű a folyamat, azonban a műanyagoknál már korántsem. Ezért megpróbálunk röviden tiszta vizet önteni a pohárba, hogy minden lényeges információt megtudjatok a jelenleg használt műanyagokról.

A probléma alapját az adja, hogy a műanyagokból – az alapján, hogy pontosan mire is használják- rengeteg fajta van, ezek közt akad, amit egyszerűen újra lehet hasznosítani, de igen elerjedtek azok is amelyeket nehezen, vagy akár egyáltalán nem lehet. Azért, hogy segítsünk rendben tenni kicsit a témát, összegyűjtöttük a kereskedelmi forgalomban megtalálható műanyagfajtákat, és azt, hogy melyik az, amit még ma is érdemes elkerülni, ha figyelni szeretnénk arra, hogy mennyi hulladékot termelünk.

A műanyagtermékeken mindig találunk egy háromszöget, mindegyikben szerepel egy szám. Ez a besorolás egytől hétig tart, ez alapján a legtöbbször be lehet azonosítani a használt műanyag fajtát.

 

Kép forrás: https://theplastiki.com/ 

Ezen az ábrán nem csak a műanyag fajtáit látjuk, hanem azt is, hogy ezek közül mi az ami újrahasznosítható, és mely típusokat érdemes kerülni. De nézzük picit részletesebben a különböző típusokat.

  • Polietilén (PE - 1, 2, 4-es fajtájú műanyag) - A háromszög megjelölésnél az 1-es, 2-es és a 4-es típus a polietilén egyes fajtáit jelöli. Ez az egyik legelterjedtebb fajta, amely a világ műanyag gyártásának nagyobb részét adja. Jó hír, hogy közülük mindegyik újrahasznosítható.
  • Polivinlklorid (V - 3-as fajtájú műanyag) - Ismertebb nevén PVC. Élelmiszerek tárolására nem alkalmas, leggyakrabban csövek és padló burkolat esetén találkozhatunk ezzel a műanyagfajtával, de ritkább esetben fóliák és játékok esetén is alkalmazzák. Ez a fajta szelektív gyűjtőbe sem dobható.
  • Polipropilén (PP -  5-ös fajtájú műanyag): Jellemzően tejtermékek dobozai (joghurtok), mustár, ketchup, majonéz flakonjai, műanyag edények készülnek belőle. Szintén újrahasznosítható, ezért bátran lehet hsználni.
  • Polisztirol (PS - 6-os fajtájú műanyag): Legfőképpen ételes dobozoknál, poharaknál használják kiváló hang-és hőszigetelő tulajdonsága miatt (a Hungarocell is ilyen). Alapvetően újrahasznosítható, de a többi műanyag típushoz képest több energia kell az újrahasznosításához, amely így kevésbé kifizetődő. A fenti ábrával ellentétben Magyarországon jelenleg sajnos nem helyezhető a szelektív műanyag gyűjtőbe.
  • Egyéb (7-es típusú műanyag): Minden olyan műanyag, ami a fenti 6 kategóriába nem sorolható. Ilyen például a polikarbonát (PC), amiből a CD, DVD és egyes szemüveglencsék készülnek, de jellemzően ebből gyártják a gallonos vizet tároló kannákat és egyes cumisüvegeket is. Nehezen újrahasznosíthatóak. Magyarországon a szelektív gyűjtőbe jellemzően nem dobható.

Mindezek után láthatjuk, hogy – ahogy a cikkünk bevezetőjében írtuk – a különböző anyagok közül a műanyagos újrahasznosítása a legnehezebb és legkevésbé egyértelmű, ami különösen szomorú annak fényében, hogy a műanyag az egyik leginkább környezetkárosító anyag. Ha szeretnénk figyelni, hogy minél inkább csökkentsük a saját műanyaghulladék-termelésünket, érdemes a fenti infókat felhasználva áttekinteni a jelenleg használt termékeinek, és ha olyat találunk, ami itthon nem újrahasznosítható fajtából készült, akkor tudunk keresni egy olyan alternatívát ami viszont igen. Mindezt csak egyszer kell elvégezni, ha már a rendszeres bevásárlásaink részévé tettük az új márkát, amelynek csomagolása így nem szemétégetőben végzi majd, máris egy picit többet tettünk a bolygónkért. De persze itt is igaz az, hogy a legjobb szemét az ami meg sem termelődik, ezért első körben érdemes mindig körbenézni és a csomagolásmentes opciókat keresni, és csak ez után megfontolni az újrahasznosítható műanyagokat.

Szerző: Dávid Tamás
TOVÁBBI Zöldövezet TARTALMAK
Copyright © 2020 Erzsébet Ifjúsági Alap. Minden jog fenntartva.
Az oldal az Európai Szociális Alap támogatásával, az EFOP-1.2.3-VEKOP-15-2015-00001 projekt keretében jött létre.