kezdőlap / Zöldövezet / Csodák a föld mélyén
Csodák a föld mélyén
2021. november 16. kedd 11:54 -

Tudtad, hogy 2021. a Barlangok és Karsztok Nemzetközi Éve? De miért is fontosak ezek a természeti erőforrások? Elöljáróban annyit, hogy nem csak a medvék lakhelyéül szolgálnak, vagy gyönyörű cseppkő oszlopokat csodálhatunk meg bennük. Több hasznuk van, mint gondolnád!

Barlangok és Karsztok Nemzetközi Éve (International Year of Cave and Karst - IYCK) egy olyan világméretű projekt, amelynek legfőbb célkitűzése, hogy minél több emberrel megismertesse ezeket a kritikus fontosságú és sokfelé megtalálható természeti erőforrásokat.

Noha kontinenseink mintegy 20 %-a karszt terület, sajnos nagyon kevesen tudják, hogy ezek az emberiség számára milyen jelentős értéket képviselnek. E területeknek köszönhető többek között:

  • kulturális örökségünk számos felbecsülhetetlen értékű helyszíne;
  • a rovar-, különösen a szúnyogirtásban jelentős szerepet betöltő denevérek kiemelten fontos élőhelye;
  • a Föld népessége 10 %-ának ivóvíz ellátása;
  • évente több tízmilliárd dollár bevétel az idegenforgalom révén;
  • az éghajlatváltozásról, az ásványkincsekről, a vizekről, és – meglepő módon - az élet más bolygókon történő kereséséről szóló egyedülálló tudományos ismeretek megszerzésének lehetősége.

A barlangok és a karsztok azonban fokozottan érzékenyek a szennyezésre. Mivel a barlangok a felszín alatt húzódnak, és a karsztjelenségek jelentős része is itt, rejtve zajlik, nehéz megismerni és megérteni azokat, emiatt ki vannak téve a túlzott használatnak, pusztításnak, szennyezésnek és a helytelen kezelésnek.

Magyarországon is számos lehetőség kínálkozik, ha közelebbről is megismerkednétek ezekkel a csodálatos természeti kincsekkel, íme néhány a sok közül, amelyeket érdemes felkeresni:

Tapolcai-Tavasbarlang

Magyarország egyik leglátogatottabb barlangját, a Tapolcai-tavasbarlangot a 20. század elején fedezték fel, 1912-től látogatható és 1938 óta csónakos felfedezésre is van lehetőség. A barlangrendszer több kilométer hosszan húzódik Tapolca települése alatt, ennek egy kis része tekinthető meg, hazánkban egyedülálló módon, csónakkal. A fogadóépületben kialakított interaktív kiállítás segítségével a látogatók megismerhetik a karsztvidékek lenyűgöző világát is.

Aggteleki cseppkőbarlang

Szlovákiába is átnyúló, de javarészt hazánkban található Baradla Domica, évszázadok óta látogatott cseppkőbarlang. Teljes hosszúsága meghaladja a 25 km-t. 1995 óta az UNESCO Világörökség része. Természetes bejáratát egy már messziről észrevehető, fehér sziklafal tövében találjuk. Annak idején itt már a neolitikum embere is menedékre lelt, amit a Csontváz teremben megtekinthető szerszámok, barlangi medve maradványai vagy épp emberi csontvázak is ékesen bizonyítanak. Magyarország egyik legkedveltebb barlangi kirándulóhelye, ugyanis páratlan, változatos színű és formájú cseppkövek váltják egymást.

Szemlő-hegyi-barlang, Budapest

Ez a barlang nem kíván különleges előkészületet, a közel 300 méternyi szakaszt utcai ruhában is bejárhatjuk. Gazdag és változatos földalatti világ, interaktív kiállítás, a felszínen pedig geológiai tansövény várja az elszánt túrázókat. Mivel ez a barlang hévizes eredetű, így falait jócskán borítja a melegvízből kivált csodás borsókő, amelynek alakja egy karfiolra emlékeztethet minket. Ha asztmás vagy, esetleg más légúti betegséggel küzdesz, netán csak a városi port akarnád kiszellőztetni a tüdőből, ez a legmegfelelőbb hely számodra, ugyanis a nagyon tiszta, pormentes levegője kiválóan hat az emberre.

Forrás: unesco.hu; kollektivmagazin.hu

Szerző: Toronyi Dávid
TOVÁBBI Zöldövezet TARTALMAK
Copyright © 2020 Erzsébet Ifjúsági Alap. Minden jog fenntartva.
Az oldal az Európai Szociális Alap támogatásával, az EFOP-1.2.3-VEKOP-15-2015-00001 projekt keretében jött létre.