Így segíthetsz Te is!
Amikor egy társaságban szóba kerül az önkéntesség szinte a legelső téma, ami mindenkinek eszébe jut, azaz állatmentés, állatgondozás. Valahogy az embereket könnyebben megérinti egy védtelen, kiszolgáltatott állat, - sok esetben fizikai sérülésekkel-, aki nem tud az emberek nyelvén kommunikálni.
Rengeteg oka lehet, amiért segítségre szorul egy állat. Vannak azok az esetek amikor vadállatot ütnek el közúton - ez tavasszal és a nyári időszakban fokozottabban fordul elő-, vagy a rossz tartási- és egyéb körülmények miatt szökik el otthonról. Az is gyakori eset, hogy a gazda megválik az állattól, mert megváltoztak a körülmények vagy megunta a gyerek stb.
Igen, sajnos még most is számos példa van arra, hogy a szülő a rokonság úgy ajándékoz állatot, hogy az nincs teljesen átgondolva és ennek az állat issza meg a levét. Sok esetben az a helyzet áll elő, hogy bejelentés alapján az állatvédőröknek kell elhozni egy-egy szörnyű tartási körülmények között lévő állatot. Nagyon fontos tehát a feleős állattartás, amit a társadalom edukációjával lehetne javítani. Ezt a fontos feladatot hamar felismerte az Országos Állatvédőrség Alapítvány. Összeállítottak egy olyan tananyagot melynek segítségével játékos formában lehet a kicsiket és a nagyokat bevezetni a felelős állattartás világába.
Az állatmentés egy olyan dolog - ha szabad így fogalmazni-, amit valóban csak szívből és odaadással lehet végezni. Senki se gondolja azt, hogy ez könnyű. Sokszor kerülnek az állatmentők rázós szituációkba és nehéz döntési helyetekbe. Felelősségteljes munka, viszont cserébe nagyon sokat ad. Mint megannyi dolog, ez is javarészt önkéntes alapon működik. Önzetlenül az állatokért, akik nem tehetnek róla, se ellene, hogy milyen helyzetbe kerültek.
A segítségnyújtás több módon is történhet. Például a mentés folyamatában szakemberek és hivatalos személyek mellett önkéntesek is részt vesznek. Ha már menhelyre került az állat, akkor ott is lehet segíteni a minnapi feladatok - ami nem csak az ellátást, hanem idomítást is jelenti-, ellátásában. Lehet valaki ideiglenes befogadó is. Ezt azt jelenti, hogy addig van az illetőnél a saját otthonában az állat, -ami hónapokat is jelenthet adott esetben-, ameddig nem kerül végleges befogadóhoz. Az ideiglenes befogadók munkája, hatalmas segítség az állatmentők számára.
Ha te is szívesen dolgoznál állatmenhelyen, vagy csak egy kicsit belekóstolnál ebbe a világba, akkor ne habozz. Itt a nyár, ami pont alkalmas arra, hogy kipróbáld magad egy új területen, ha eddig még nem tetted volna. Keress egy menhelyet és vedd fel velük a kapcsolatot. Biztosan nem fognak elutasítani, ugyanis segítő kezekre mindig szükség van.
A keresésben segítségedre lehet az onkentespiacter.hu, ahol lakhely és témakör szerint is tudsz keresni olyan önkéntes tevékenységet - akár állatokkal való foglalkozást-, amit szívesen csinálnál a szabadidődben.